Znamy zakres obowiązków dr hab. Andrzeja Waśki, obawiamy się jednak, że każde z pięciu zadań mu powierzonych, wymaga stworzenia osobnego zespołu ekspertów – zakres tych obowiązków jest bowiem szeroki i złożony. Będziemy sprawdzać, w jaki sposób są one na bieżąco realizowane.
Po ogłoszeniu przez Prezydenta RP decyzji o podpisaniu ustaw zmieniających ustrój szkolny, dowiedzieliśmy się, że dr hab. Andrzej Waśko, pełniący wcześniej formalnie rolę jednego z ekspertów MEN, będzie nadzorował wdrażanie reformy. Skierowałyśmy do Kancelarii Prezydenta RP pytanie o zakres zadań dr hab. Waśki, wyczerpującą treść pytań odpowiedź otrzymałyśmy w przewidzianym przepisami terminie. Do otrzymanych informacji kilka komentarzy i pytań.
Zastanawia nas więc więc przedstawiony zakres obowiązków nowego doradcy w Kancelarii Prezydenta RP. Należą do nich:
- monitorowanie przebiegu reformy
- współpraca z MEN w realizacji reformy
- analiza problemów szkolnictwa wyższego
- działania na rzecz aktywizacji społecznej młodzieży i wychowania patriotycznego
- promowanie działań na rzecz kultury literackiej i rozwoju czytelnictwa
Nadal nie wiemy:
- Jakie elementy przebiegu reformy i jakimi narzędziami dr hab. Andrzej Waśko będzie monitorował przebieg reformy? Dla przypomnienia – monitoring to działanie planowe, o określonej skali, zorientowane na wybrane zagadnienia, z określonym celem – kogo o wynikach monitoringu mamy zamiar informować. Rozumiemy, że w tym ostatnim będzie to sam Prezydent RP. Nadal jednak niejasne dla nas jest jak dokładnie ma ten proces przebiegać i jakie zagadnienia z obszaru reformy edukacji ma monitorować dr hab. Andrzej Waśko. Jeśli mówimy o monitoringu, to jego efektem powinny być jeśli nie raporty, to przynajmniej pisemne sprawozdania. Samo „bycie na bieżąco” – wbrew obiegowemu rozumieniu słowa „monitoring” – nie jest działaniem planowym, systematycznym a więc – nie jest monitoringiem. Ilu raportów lub sprawozdań możemy się spodziewać? W związku z funkcją publiczną pana Waśki, raporty z tego monitoringu powinny być – rzecz jasna – jawne.
- W przypadku współpracy z MEN w realizacji reformy zastanawia nas faktyczne przełożenie tego zapisu na praktykę. Skoro prawo zostało wprowadzone w życie, obowiązuje nas Konstytucja i wynikający z niej trójpodział władzy, to otwartym zostaje pytanie jakie faktycznie działania podejmie pan Waśko, skoro MEN zakończyło już swoje prace w związku z przygotowaniem reformy. Ustawa jest przyjęta, jakiej współpracy potrzebuje MEN przy wprowadzonej reformie, kiedy zadania ministerstwa w tej kwestii są zakończone? Domyślamy się, że może to dotyczyć współpracy z kuratorami, którzy w zeszłym roku w związku z „reformą sześciolatkową” zostali osobiście powołani przez minister Zalewską. Kwestia współpracy jest więc dla nas niejasna – jaki będzie jej cel i przebieg? Czy kuratorzy dostaną przygotowane przez prezydenckiego ministra rekomendacje? Formalnie żadna inna forma wspierania kuratorów nie jest możliwa.
- Reforma szkolnictwa wyższego staje się faktem, stanowczo domagamy się aby „analiza problemów szkolnictwa wyższego” była działaniem podejmowanym przed stosownymi zmianami a nie w ich trakcie. W tym punkcie również niejasne jest jakiego charakteru ma być to analiza – czy ma być to autorska ekspertyza dr hab. Andrzeja Waśki, czy eksperckie opracowanie, przygotowane pod jego kierunkiem?
- Działania na rzecz aktywizacji społecznej młodzieży i wychowania patriotycznego – będziemy śledzić konkretne inicjatywy doradcy w Kancelarii Prezydenta. Rozumiemy, że pan Waśko będzie organizował konkursy, programy edukacyjne, konferencje. Może będą to autorskie ekspertyzy i rekomendacje? Z przesłanego nam zestawienia także to nie wynika jasno. Zadanie zarysowane jest ogólnie i może niestety oznaczać wiele albo niewiele.
- Promowanie działań na rzecz kultury literackiej i rozwoju czytelnictwa – to zadanie, które wynika z wcześniejszego wieloletniego doświadczenia ministra Waśki. Nie wątpimy, że jest w tym względzie ekspertem i specjalistą. Bez odpowiedzi zostają jednak te same pytania: jakie działania ma promować dr hab. Andrzej Waśko? Czy zamierza pod swoim kierownictwem prowadzić kolejne działania edukacyjne? Może Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy uruchomi program patronatów?
Odpowiedzi, które otrzymałyśmy z Kancelarii Prezydenta RP wydają się być wyczerpujące, jednak analiza realnych zadań, wynikających z przypisanych dr hab. Andrzejowi Waśce kompetencji, pokazuje jak rozległe i rozbudowane są to działania.
Kadencja prezydenckiego doradcy upływa wraz z kadencją Prezydenta RP i wiąże się z łącznym kosztem 278, 208 PLN (niestety nie wiemy, czy netto, czy brutto)
Iga Kazimierczyk