„Razem do szkoły” – dzieci i rodzice uczą się wspólnie

We wtorek 26 stycznia ekspertki fundacji „Przestrzeń dla edukacji” spotkały się z mamami  i dziećmi na warsztatach „Razem do szkoły”. Celem spotkania było wspólne – przez gry i zabawy – zastanowienie się co to takiego ta „gotowość szkolna”.

Komentarz rodziców potwierdzają, że faktycznie istnieje duża potrzeba rozmowy o gotowości szkolnej dziecka i działania w tym zakresie:

  • „Dziękuję za ciekawe i pomocne warsztaty, w trakcie których poznałam odpowiedzi na wiele pytań.”
  • Bardzo fachowo i obrazowo przekazana informacja nt. gotowości szkolnej. Wszystko zgrabnie i w jasny sposób objaśnione. Zabawy dla rodziców i dzieci pomysłowe, proste, a jednak szalenie istotne. Atmosfera superJ Dużo teorii i praktyki co spowodowało, że warsztaty zasługują na celujący.”
  • „Bardzo fajne spotkanie otwierające oczy na rzeczy, wydawałoby się, oczywiste jak kwestia chodzenia po krawężniku.”
  • „Bardzo fajne zajęcia – było zapotrzebowanie u dzieci, żeby odbywały się regularnie:) Super pomysły na zabawy.”
  • „Bardzo pożyteczny pomysł na warsztaty w obecnej sytuacji!”

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej rodzice i dzieci pracowali w dwóch osobnych grupach. Dzieci przygotowywały pomoce, które były potrzebne do dalszej, wspólnej pracy z rodzicami. W tym czasie mamy rozmawiały o tym, co to takiego „gotowość szkolna” i zastanawiały się, jak poza nauką czytania i pisania, można ją wzmacniać.

Druga część to działania razem – to ważne – razem, ale nie obok siebie. Mamy mogły zobaczyć w działaniu swoje dzieci, a dzieci pokazać mamom, jakie są mądre i jak wiele potrafią. Sprawdzaliśmy więc czy prawidłowo trzymamy ołówek, graliśmy w różnego rodzaju gry, do których wykorzystaliśmy codzienne przedmiotym, bawiliśmy się klockami (w zasadzie była to zabawa dydaktyczna), poznaliśmy nowe pomysły na codzienne zabawy wykorzystujące np. koszulki na dokumenty lub guziki. Pomimo dość późnej godziny dzieci potrafiły się skupić na zadaniach, aktywnie uczestniczyły w zabawach pozwalając zaobserwować rodzicom te umiejętności i zachowania, o których rozmawiali w pierwszej części spotkania.

Jaki widać działo się naprawdę dużo! Cudowna atmosfera sprzyjała pracy i zabawie. Bardzo dziękujemy rodzicom i dzieciom za udane popołudnie.

Już nie długo kolejna edycja warsztatów. Tym razem dołączymy jeszcze czas na wspólną dyskusję. Zapraszamy!

Za współpracę przy organizacji spotkania dziękujemy fundacji MaMa.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Madga Milczewska