Mniej znaczy więcej?

Coraz częściej mówi się o fińskim cudzie edukacyjnym. Popatrzmy jak i gdzie się zaczyna. Przestrzeń, jasne ściany, drewniane meble. To tu mniej znaczy więcej. W myśl tych samych zasad i estetyki tworzy się przedszkola w Islandii, Norwegii czy Danii.

Przestrzeń

Islandia, nieduża przedszkolna sala, kanapa, kilka półek z szufladami, a w nich drobne przedmioty z recyklingu, kilka stołów, duże kawałki drewna (klocki), duży drewniany domek. A zabawki? No przecież już wymieniłam. Pod sufitem i na ścianach umieszczone są prace dzieci. Oto całe wyposażenie i wystrój wnętrza. W sali jest kolorowo i wesoło – ale gospodarzami przestrzeni i twórcami jej ostatecznego wyglądu są dzieci.

2.15      2.10

2.17

Kolory

Finlandia, małe salki przedszkolne, w każdej niewielka grupa dzieci. Tutaj jeden dorosły ma pod opieką 7 maluchów (ostatnio nauczyciele uczestniczyli w strajku przeciwko zwiększeniu z 7 do 8 dzieci na jednego dorosłego). Sale są w jasnych kolorach: biały, szary, ewentualnie jasny niebieski. Ale w każdej jest bardzo kolorowo – dzięki pracom dzieci. Oszczędność i surowość wnętrza dają właściwe tło do zaprezentowania tego, co stworzyły.

20150922_100844     20150922_101100

2.12

Zakamarki

Tu nawet tak nieduża sala podzielona jest na „kąciki” poprzez odpowiednie ustawienie ławki lub niewysokiej szafki. Dzięki tak zagospodarowanej przestrzeni aktywność dzieci jest zupełnie inna niż w polskich przedszkolach. Tam dzieci cały czas coś „dłubią”, angażują się w wymyślone przez siebie lub nauczyciela działania. Nie widziałam dzieci biegających, nie zainteresowanych, nie mających co robić.

Nauczyciele w Finlandii podkreślają niezwykle istotną rolę właśnie aktywności artystycznej. Dostrzegają w niej nie tylko sposób na wzrost wiedzy dzieci z tego zakresu. Zauważają oni, że takie działania wspierają rozwój kreatywności, dziecięcych zainteresowań, umożliwiają wzrost poczucia własnej wartości, ale także doskonalą sprawności manualną. Zobaczcie, jak jedno z polskich przedszkoli wykorzystało te pomysły: tutaj

20150922_100752     20150923_092326

Edukacja dla zdrowia

Spójrzcie na stroje dzieci w Estonii czy Finlandii. Nieważne jaka jest pogoda, one spędzają na dworze bardzo dużo czasu. Dzięki temu aktywność w budynku przedszkola koncentruje się wokół działań plastycznych, konstrukcyjnych i artystycznych. Skandynawscy nauczyciele, ale i rodzice nie obawiają się, że dziecko się ubrudzi, zachoruje, a przecież pogoda jest tam bardziej kapryśna niż u nas.

2.24a     20150922_101848mini

20150922_100258mini     20150922_104907

Jaka z tego nauka dla nas?

Przyjrzyjmy się więc zagospodarowaniu przestrzennemu swojej sali. Może warto poprzesuwać wspólnie z dziećmi meble, zrezygnować z kolorowych plastikowych zabawek, a w zamian zgromadzić w niedużych pojemnikach „skarby”. Powstaną w ten sposób niezwykłe kąciki stymulujące dziecięcą kreatywność. Czy w Polsce może się to udać?

Magdalena Milczewska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s