Przedszkole pełne kultury

Edukacja kulturalna w przedszkolu? Prawda, że brzmi poważnie? Może nawet zbyt poważnie jak na przedszkolaki? Ale czy do rozpoczęcia przygody z kulturą i sztuką trzeba być odpowiednio dorosłym? Na to nigdy nie jest za wcześnie, zobaczcie, jak robi się to w warszawskich przedszkolach.

Mówimy o Warszawie nie tylko dlatego, że to stolica i duże miasto, ale dlatego, że to właśnie tu edukacja kulturalna jest jednym z istotniejszych punktów przyjętego w 2013 r. Programu Rozwoju Edukacji na lata 2013 – 2020. Realizację takiego założenia umożliwia WPEK czyli:

     Warszawski:      wiedza/ wsparcie/ współpraca/ wszechstronność

     Program:           pasja/ praca/ powszechność/ perspektywy/

     Edukacji:           ekspresja/ energia/ ekspansja/ eksperyment

     Kulturalnej:        kreacja/ kształcenie/ koleżeństwo/ kapitał [1]

Pozytywna energia jaka płynie od ludzi działających w ramach WPEK sprawia, że edukacja kulturalna rozkwita, także w przedszkolach. I nie mówimy tu jedynie o organizacji przeglądów teatralnych, akcji czytelniczych czy konkursów tańca i piosenki (co zdaje się być bardzo popularną ale też oczywistą formą edukacji kulturalnej w przedszkolu). Na uwagę zasługują działania realizowane poza przedszkolem takie, jak wizyty w muzeach i galeriach czy warsztaty organizowane przez artystów w ich pracowniach.

20150521_105738Wyjdźmy zatem z przedszkola! Zajrzyjmy do okolicznych Domów Kultury i pracowni artystycznych. Porozmawiajmy z twórcami: malarzami, rzeźbiarzami, muzykami i zobaczmy, jak pracują. Prawdziwy świat jest poza murami przedszkola i szkoły.

W środowisku lokalnym nie trudno o sojuszników. Zapytajmy zatem rodziców lub innych nauczycieli czy nie znają ciekawych miejsc, ludzi, którzy mogą włączyć się w edukacyjną przygodę z kulturą najmłodszych. A może wśród naszych rodziców i dziadków znajdą się osoby, które mają ciekawe hobby, interesują się czymś niezwykłym? Dopóki nie zapytamy, nie poznamy odpowiedzi. Niech przedszkole otworzy swoje drzwi!

20150521_111809A gdyby tak wybrać się gdzieś dalej? Może zaciekawi Was pomysł wyjazdu z dziećmi na „Etnologiczne Zielone Przedszkole”? Zamiast siedzieć w sali przedszkolnej i oglądać w książkach i Internecie stroje ludowe i ginące zawody przedszkolaki z Przedszkola nr 125 „Pod Złotym Promykiem” wyruszyły naprzeciw przygodzie. Własnoręcznie lepiły garnki w Warmińskiej Wiosce, sprawdzały ile kowal musiał mieć siły, żeby podnieść swój młot, przebierały się w dawne stroje ludowe i projektowały własne, zadawały pytania rdzennym mieszkańcom Warmii i szukały tropów dzikich zwierząt na leśnej ścieżce.

To projekt, który uświadamia nie tylko rodzicom, ale także nauczycielomIMG_0972 i studentom pedagogiki, że wychowanie przedszkolne nie musi ograniczać się do działań na terenie placówki, a blog www.przedszkolak-etnolog.blogspot.com, zajęcia ze studentami, ale i relacje rodziców we własnych miejscach pracy powodują, że przedszkole staje się przestrzenią, w której edukacja kulturowa zyskuje inny wymiar.

Co warto jeszcze wiedzieć o WPEK?

W ramach WPEK każda warszawska placówka powinna stworzyć własny program edukacji kulturalnej, w którym określi najważniejsze cele i zadania związane z kulturą. Powinien on przede wszystkim wpierać proces kształtowania dziecka jako

świadomego uczestnika kultury, ale i samodzielnego twórcy. Program musi być tak skonstruowany, aby wspomagać realizację podstawy programowej i łączyć propozycje placówki z działaniami proponowanymi przez dzielnice i miasto. Nauczyciel zaś ma wykorzystać naturalny potencjał dzieci i być przewodnikiem oraz organizatorem tworzącym okazje do uczestnictwa w kulturze.

Powiem więc kulturalnie: bierzmy się do działania! I powodzenia!

Magdalena Milczewska

1 http://www.wpek.pl/wpek,1,5553.html?locale=pl_PL [17.10.2015]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s